Ako si vybrať tú správnu futbalovú loptu

Futbal sa teší veľkej obľube naprieč kontinentami i vekovými kategóriami. Bez ohľadu na to, či hra prebieha na detskom ihrisku alebo na najslávnejších štadiónoch, základ je vždy lopta. Ako si vybrať loptu pre seba alebo pre deti? Prinášame vám jednoduchý návod. 

 

Veľkosť futbalovej lopty

Veľkosť lopty je zásadná a je rôzna pre rôzne vekové skupiny. Vďaka správnej veľkosti lopty sa dieťa naučí loptu dobre ovládať a nenamáha zbytočne kĺby. Veľkosť je daná nielen obvodom, ale aj hmotnosťou. 

Veľkosť 1

Alebo tiež mini je určená skôr na zábavu a reklamné účely. 

Veľkosť 3

Lopta s obvodom 59 - 61 cm a hmotnosťou 290 - 340 gramov je určená na zápasy a tréningy najmenších hráčov do 8 rokov.

Veľkosť 4

Táto lopta je určená deťom od 9 do 13 rokov, má obvod 63,5 - 66 cm a hmotnosť 350 - 390 gramov. 

Veľkosť 5

Má obvod 68 - 70 cm a hmotnosť 390 - 450 gramov. Je určená deťom od 14 rokov a pre dospelých

 

Materiál

Futbalová lopta sa skladá z troch častí, z duše, výstelky a vrchnej časti. 

Duša je vnútorná časť, môže byť vyrobená z prírodného (latex) alebo syntetického (butyl) materiálu. Syntetické materiály sa používajú pri lacnejších loptách a nie je potrebné ich často dofukovať. Lopty s dušou z prírodného latexu vynikajú lepšou elasticitou, najčastejšie sú to profi lopty. 

Výstelka je to, čo je medzi dušou a vrchnou časťou. Platí pravidlo, že čím viac vrstiev výstelka má, tým je kvalitnejšia. 

Vrchná časť lopty je najčastejšie vyrobená zo syntetického materiálu, ktorý je na rozdiel od kože odolný voči vode. Lacnejšie lopty sú z PVC, tie kvalitnejšie profesionálne lopty majú povrch z polyuretánu alebo kombinácie polyuretán a PVC. Najlepšie profesionálne lopty sú vyrobené zo syntetickej kože, jej vlastnosti sa najviac približujú pravej koži. 

 

Využitie lopty

Ak si chcete s loptou zakopať s deťmi alebo sa s ňou budú deti naháňať na ihrisku, kvalita nie je až taká rozhodujúca. Tréningové lopty sa kvalitatívne približujú tým zápasovým a stoja približne do 100 €. Profesionálne futbalové lopty musia spĺňať predpisy SFZ a majú označenie FIFA. Cena zápasovej lopty sa pohybuje v stovkách eur. 

 

Vyberte si z našej ponuky voľnočasových i profesionálnych lôpt. 

Doprava zadarmo
2
viac ako 100 000 ks produktov
3
vrátenie tovaru do 14 dní
CZ
cz
SK
sk